Czym jest endometrioza

Normalne okresy nie powodują rozdzierającego bólu, ale endometrioza tak właśnie działa, silne bóle mogą zwiastować rozwój choroby. Istnieje wiele objawów endometriozy, których nie należy lekceważyć.

Endometrioza to przewlekła choroba hormonalno-immunologiczna. Endometrium, czyli tkanka wyściełająca macicę podczas cyklu miesiączkowego, narasta, złuszcza się, a potem wraz z krwią miesiączkową opuszcza organizm kobiety. Tak dzieje się u kobiety zdrowej. U kobiety chorej na endometriozę komórki endometrium wszczepiają się poza jamą macicy tworząc guzy, nacieki, narośla oraz wszczepy. Komórki te znajdują swoje miejsce w jajnikach, jamie otrzewnej, jajowodach, jelitach, moczowodach, ścianie pęcherza, a także w wątrobie, żołądku, płucach czy mózgu.

Odmianą endometriozy jest adenomioza, czyli umiejscowienie ognisk wewnątrz błony mięśniowej macicy. Schorzenie to cechuje się nieregularnymi, bolesnymi krwawieniami ze skrzepami.

Endometrioza może odebrać kobiecie chęć do życia. Według dotychczasowych szacunków, liczba kobiet chorych na endometriozę na świecie wynosi około 180 mln, czyli co dziesiąta kobieta cierpi z jej powodu. Ostatnie badania wykazały jednak, że może to być nawet co piąta kobieta na świecie.

Najczęstsze objawy endometriozy to:

* ból przed i w czasie okresu (zwykle gorszy niż „normalne” skurcze menstruacyjne)
* ból podczas lub po aktywności seksualnej
* bolesne oddawanie moczu / ból jelit podczas okresu i po (rozpierający, kłujący)
* zmęczenie
* bezpłodność
* bardzo mocne krzepliwe krwawienia
* zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka, zaparcia, nudności

Ponadto wiele kobiet z endometriozą cierpi na:

* alergie
* wrażliwość na dioksyny
* częste infekcje drożdżakowe

U kobiet chorych na endometriozę stwierdza się częste współwystępowanie następujących schorzeń:

* choroba Hashimoto
* niedoczynność tarczycy
* cukrzyca
* dysbioza jelit – upośledza układ immunologiczny
* reumatoidalne zapalenie stawów

UWAGA: Nastolatki z wczesnymi objawami endometriozy, którym odpowiednio wcześnie nie podstawiono diagnozy i nie udzielono fachowej pomocy, są narażone na ból i niewyobrażalne cierpienie w późniejszych latach życia.

Kiedy usłyszysz od lekarza, że taka jest twoja uroda, to powiedz mu, że uroda to ładne oczy, zgrabne nogi, czy piegi, a endometrioza to nieuleczalna choroba, którą należy jak najszybciej zdiagnozować i którą powinien się zająć specjalista od endometriozy.