Fakty i mity


Mity (1980) Fakty (2018)
Endometrioza dotyczy tylko kobiet w wieku od 30 do 40 lat. Endometrioza może występować u dziewczynek już od pierwszej miesiączki (nawet od 8 roku życia), ale także u kobiet w późnym wieku, nawet do 80 roku życia.
Ciąża jest lekarstwem na endometriozę. Ciąża może chwilowo zredukować objawy chorobowe, jednak absolutnie nie jest metodą wyleczenia.
Histeroktomia i usunięcie jajników to najlepsza metoda leczenia endometriozy. Jest to jedna z metod, która może zmniejszyć lub wyeliminować pewne objawy, jednak nie możemy tutaj mówić o pełnym wyleczeniu.
Endometrioza nie wiąże się z ryzykiem zachorowania na raka. Poważnie brana jest pod uwagę tylko pod kątem jej wpływu na niepłodność. Obecnie uważa się, że endometrioza może być przyczyną raka, w szczególności śmiertelnego raka jajników. Ponadto zbadano jej związek z chorobami immunologicznymi, chorobami serca i alergiami.
Endometrioza to choroba hormonalna. Jest to choroba zarówno hormonalna, jak i immunologiczna, toksykologiczna oraz genetyczna.
Endometrioza to choroba rzadko spotykana. Według ostrożnych szacunków, endometrioza dotyczy prawie 180 milionów kobiet na całym świecie, czyli praktycznie co piąta kobieta choruje na tę chorobę.
Endometrioza jest chorobą dotykającą kobiety z wyższego szczebla, aktywne zawodowo. Dotyka ona wszystkie kobiety, niezależnie od statusu społecznego.

Źródło: Endometriosis Association, Inc.