Przyczyny endometriozy

Co powoduje endometriozę?

Pełen obraz przyczyn endometriozy jest wciąż nieznany.

Endometrioza to zagadkowa choroba hormonalna i immunologiczna dotykająca dziewczęta i kobiety od 8 roku życia do postmenopauzy.

Teorie na temat przyczyn powstawania endometriozy

  • Zgodnie z teorią indukcji tkanka endometrium jest rozprowadzana z macicy do innych części ciała poprzez system limfatyczny lub krwi.
  • Teoria genetyczna sugeruje, że niektóre rodziny posiadają czynniki predysponujące do choroby.
  • W wielu przypadkach w których endometrioza występuje w bliźnie brzucha, podejrzewa się również transplantację chirurgiczną, chociaż stwierdzono ją również w takich bliznach, gdzie przypadkowa implantacja wydaje się mało prawdopodobna.
  • Inna teoria sugeruje, że pozostałości tkanki od momentu, w którym kobieta była embrionem, mogą później przekształcić się w endo lub, że niektóre dorosłe tkanki zachowują zdolność, którą posiadały w stadium zarodkowym, aby w pewnych okolicznościach ulec transformacji.
  • Odwrotna teoria menstruacji (teoria migracji transtubalnej) sugeruje, że podczas menstruacji część tkanki menstruacyjnej cofa się przez jajowody, a implanty tkanki zagnieżdżają się w jamie brzusznej i wszczepiają się poza jamą macicy. Niektórzy eksperci uważają, że wszystkie kobiety doświadczają pewnych zapasów tkanki menstruacyjnej i że problem układu immunologicznego lub problem hormonalny pozwala na wzrost tej tkanki u kobiet, u których rozwija się endometrioza.

Czynniki wpływające na rozwój endometriozy

  • Genetyczne

Bardzo duże ryzyko zachorowania na endometriozę mają kobiety w rodzinach gdzie występowała ona już u babci, mamy czy siostry.

  • Defektywny układ immunologiczny

Upośledzenie apoptozy czynnika odpowiedzialnego za naturalną śmierć komórki. U kobiet z czynnikiem immunologicznym ten proces jest upośledzony i komórki wszczepiają się w jamę otrzewnej, a potem ulegają neoangiogenezie. U kobiet zdrowych te czynniki nie występują.

  • Dysbioza jelit

Zaburzenie ilości i składu mikroorganizmów znajdujących się w jelitach.